admin

04 januára 2019

2 komentáre

Home Masážne pomôcky Nezaradené

Fraktálna kresba – forma arteterapie i diagnostická metóda

Fraktálna kresba – forma arteterapie i diagnostická metóda

Počuli ste už o fraktálnej kresbe ? Tak zbystrite.  Fraktálna kresba je metóda určená pre každého, kto môže držať ceruzku v ruke – ako dospelým, tak aj deťom.

 

Čo to vlastne fraktálna kresba je a odkiaľ pochádza?

Tanzilija PolujahtovaFraktálna kresba je u nás novinkou. Je to forma arteterapie, ktorú objavila v roku 1990 autorka tejto metódy a psychologička z Ruska Tanzilija Polujahtova.

Pri fraktálnej kresbe sa používajú farby a poznatky o ich účinku. Farba je energia, ktorá vytvára nálady pretože každý odtieň farby má vlastnú vibráciu a rôzne vplýva na ľudí.

Farby pôsobia na nás vo všetkých úrovniach, fyzickej, mentálnej (duševnej) a duchovnej – liečivé vlastnosti farieb a svetla (jasu) (chromoterapiou a helioterapiu) boli známe ešte pred 5000 rokmi, v staroveku, v ére egyptskej kultúry. Kreslenie fraktálov a ich sfarbenie nám teda odhaľuje silu farieb na našich životoch.

 

Prečo vlastne fraktály?

Fraktály sú všade okolo nás. Jedná sa o tvary, ktoré zabezpečujú rovnakú úroveň detailov bez ohľadu na rozlíšenie, ktoré používame. Fraktály je možné nekonečne zväčšovať, tak že sa pri každej novej zväčšenine vidia niektoré detaily, ktoré pred zväčšením neboli viditeľné a že množstvo nových detailov je vždy približne rovnaké. Hoci sú tieto detaily podobné, pozostávajú z menších verzií seba samých, sú príliš nepravidelné na to, aby boli opísané jednoduchou geometriou.

Fraktály nájdeme aj v prírode. Pozrite sa na tvar vločky či listu. Zistíte, ako sa celok dá rozdeliť na časti, ktoré majú skutočne rovnaký tvar ako celok.                                                                                                     vločka fraktál                   

Fraktál môžeme nájsť všade na (a v) tele. Naše telo je totiž jeden veľký fraktál, v ktorom sa odráža celok – univerzum. A naše myšlienky a pocity sú menšie časti toho istého fraktálu, v ktorých sa taktiež odráža celok. Každý orgán, bunka, atóm … naplnený sú Duchom, ktorý spája všetky časti. Pri kreslení fraktálu vykresľujeme časť seba samých, časť väčšieho celku.

 

Ako fraktálna kresba funguje?

Metóda fraktálneho kreslenia je založená na línii, farbe a nevedomom odtlačku nášho osobného rukopisu, ktorý identifikujeme pomocou kresby a predstavuje množstvo informácií o nás.

Fraktálna kresba pred

 

Čo sa deje v našom mozgu pri kreslení fraktálov?

Samotný ľudský mozog je fraktálny a kreslenie fraktálov prispieva k životaschopnosti (vitalite) našich mentálnych funkcií.  Pri kreslení fraktálov trénujeme jemnú motoriku, čo súčasne ovplyvňuje vývoj našich kognitívnych funkcií, zvyšuje schopnosť riešiť zložité životné úlohy, pomáha pri prevencii demencie.

Niektoré kresby robíme rukou, ktorá nie je dominantná (pre pravákov ľavá a naopak), alebo kreslíme s oboma rukami zároveň čo prispieva k aktivácii opačnej hemisféry v mozgu a vedie k zmene duševnej (mentálnej) rutiny.

Kreslenie presných vlnitých (fraktálnych, vibračných) línií, zlepšuje kognitívne vlastnosti.

Vyfarbovanie stredných a malých políčok, upokojuje, znižuje podráždenosť a rozvíja trpezlivosť.

Bolo potvrdené, že niekde pri štrnástej kresbe fraktálneho cyklu výrazne zvyšujeme úroveň tolerancie na frustráciu a odstraňujeme zaužívaný vzorec reakcie na určité (ťažké) situácie.

Ako prebieha kreslenie a čo k tomu potrebujem? 

Fraktálna kresba prebieha so zavretými očami. Kreslí sa na papier vo forme A4. Následne sa kresba vyfarbuje. Farby si vyberáme intuitívne alebo podľa ich funkcie  Pre všetky typy fraktálov je technika kreslenia rovnaká. Čas kreslenia závisí od formy fraktálu.

Aké formy fraktálnej kresby existujú? 

Existujú rôzne formy:

 

 1. diagnostická a terapeutická
 2. umelecká
 3. s prvkami sakrálnej geometrie
 4. fraktály v pároch a skupinové fraktály
 5. ruka zdravia – zameraná na liečenie zdravotného stavu
 6. detský fraktál
 7. kryštalická fraktálna myseľ a emocionálny fraktál

 

1. Diagnostické a korektívne-terapeutické fraktály

Tieto fraktály kreslíme, keď chceme vyvážiť svoju energiu a nasmerovať svoj život správnym smerom. Najprv testujeme vnútorný stav a potom robíme korekciu. Diagnostický fraktál nám pomôže presne definovať problém osoby, ktorá ho kreslí. Následne kreslením ďalších fraktálov sa robí korekcia, t.j. oprava problému, čo pôsobí terapeuticky.

Fraktálna metóda

2. Umelecké fraktály

Vychádzajú zo samotnej potreby umeleckého prejavu. Fraktálna kresba poteší aj vaše oko a môžete si ju vyvesiť na stenu či potlačiť na tričko. Fraktálnu kresbu ocenia všetky umelecké duše napríklad aj pri maľovaní mandál.

Umelecká fraktálna kresba

3. S prvkami sakrálnej geometrie

Umelecká fraktálna kresba v ktorej využívame symboly a znalosti zo sakrálnej geometrie.

Fraktálna kresba s prvkami sakrálnej geometrie

4. Fraktály v pároch a skupinové fraktály

Tento druh fraktálnej kresby má za cieľ zlepšiť vzťahy. Tento spôsob tvorivého prejavu je mocný nástroj pre zblíženie ľudí, čo je obzvlášť dôležité v situáciách, kde existujú problémy pri nadväzovaní kontaktov alebo odcudzení.

Ich využitie nájdete najmä v školách a rôznych sociálnych zariadeniach. Je to taktiež príjemná aktivita na teambuildingoch.

Skupinová fraktálna kresba

5. Ruka zdravia

Fraktály pre zdravie sa kreslia za účelom zlepšenia zdravia a podpory rekonvalescencie.

Ruka zdravia je jedna z foriem fraktálnej kresby. Na našom tele je mnoho bodov, ktoré sú známe každému, kto sa zaoberá akoukoľvek formou masáže.

Je založená na vzťahu farieb a odtieňov a ich koreláciu s určitými systémami a orgánmi v tele s cieľom vytvárania a udržiavania zdravia telesných funkcií. Táto forma liečenia je známa už v starom Egypte. Kde konkrétne farebné kombinácie používame na podporu pri liečení konkrétnych orgánov v našom tele.

Fraktál pre zdravie sa môže kresliť aj na inej časti tela jednoducho kdekoľvek, kde je problém.

Túto formu, ako spôsob podpory zdravia, ocenia najmä maséri, tradiční čínsky terapeuti, ale aj všetci, ktorí chcú pomôcť sebe či svojím blízkym.

Fraktálna kresba-ruka zdravia

6. Detský fraktál

Fraktálnu kresbu môžu realizovať deti od 5 rokov, potrebné je len správne vysvetlenie.

Fraktál deťom, rovnako ako aj dospelým, pomáha zlepšiť pozornosť, koncentráciu, skľudniť psychomotorický nepokoj, objaviť v sebe skrytý potenciál, lepšie porozumieť sebe a druhým.

Detská fraktálna kresba

7. Kryštalická fraktálna myseľ a emocionálny fraktál

Jedná sa o špeciálne typy fraktálov. Sú to kresby iným spôsobom. Pred nakreslením je potrebné určiť / obnoviť počiatočný stav príslušnej osoby a definovať cieľ, ktorý chce dosiahnuť. Potom sú kryštály / fraktály vytvorené bodmi a čiarami, ktoré pomôžu dosiahnuť cieľ. Kryštalická fraktálna myseľ je farba len s jednou farbou.

Kryštalická fraktálna kresba

Pre koho je fraktálna kresba určená? 

Táto metóda je určená pre psychológov, terapeutov, učiteľov, vychovávateľov, umelcov, lekárov, rodičov a všetkých tých, ktorí pracujú na sebapoznaní a osobnom rozvoji. Všetkým, ktorí chcú vyriešiť svoje životné problémy, rovnako ako tým, ktorí pomáhajú ostatným riešiť ich životné situácie.

 

Čo získate kreslením fraktálov:

 • zníženie stresu a napätia
 • zvýšenie životnej (vitálnej) energie
 • uvoľnenie tvorivého potenciálu
 • väčšiu potrebu tvoriť a pracovať
 • zosúladenie partnerských a rodinných vzťahov
 • zlepšovanie zdravia
 • úspešnosť v práci
 • ľahšie zotavenie po chorobe alebo traume
 • zvyšovanie intelektuálnych schopností

Možnosti používania metódy sú za účelom:

 • osobného rozvoja
 • práce s inými ľuďmi – programy osobného rastu a rozvoja / terapia prostredníctvom umenia
 • práce vo výchovno-vzdelávacích inštitúciách – práca s deťmi
 • rodinných aktivít

Ako sa naučím frakrálnu kresbu?

Vhodné je absolvovať workshop a následné vzdelávanie, kde Vám ukážu základné princípy fraktálnej kresby. Tiež si budete môcť vyskúšať viaceré formy fraktálnej kresby a vedieť ich správne aplikovať.

Najhlavnejšou výhodou absolvovania takéhoto vzdelávania je, že si zažijete účinky fraktálnej kresby sami na sebe.

 

Zdroj: www.crtanje-fraktala.com , fraktálna kresba na Slovensku

Facebook
Napíšte nám Email
Google+
https://sanrajs.sk/fraktalna-kresba-forma-arteterapie-diagnosticka-metoda/
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *