admin

05 januára 2019

Nekomentované

Home Masážne pomôcky Nezaradené

Baby masáže nie sú novodobým výmyslom

Baby masáže nie sú novodobým výmyslom

Možno ste už počuli o masáži pre bábätká. Teraz nemyslíme masáže od maséra, fyzioterapeuta, či zdravotnej sestry ale priamo od rodiča.

 

Baby masáže nie sú novodobým výmyslom, poznali ich už naši predkovia

Korene masáže detí siahajú až do ďalekej Indie, kde sa masáž používa po tisícročia a aj dnes je dôležitou a neodmysliteľnou súčasťou dennej starostlivosti o bábätká od prvých dní po pôrode do 18 mesiacov. Matky vo svete intuitívne masírovali svoje detičky od narodenia už po stáročia v tradičných kultúrach na celom svete, kde je považovaná za rutinnú súčasť starostlivosti o dieťa, ktorá sa tradovala z generácie na generáciu (z matky na dcéru).

V Nigérií napríklad matky masírujú svoje deti od narodenia do jedného roku. Jedná sa o veľmi starý zvyk. Dieťa je masírované olivovým olejom dva krát denne po kúpaní.

V Ugande zas zostáva novorodenec stále s matkou, ktorá sa s ním od narodenia mazná, masíruje ho a spieva mu. Dieťa je s matkou v blízkosti celý deň a puto medzi nimi je veľmi silné. Matka dokáže rozoznať potreby svojho dieťatka ešte skôr, než ich začne vyžadovať plačom.

Maminky na Fidži masírujú svoje detičky po kúpaní kokosovým olejom. V noci ho zas masážou utišujú, aby dobre spalo. Matky svoje deti nosia v šatke zo svojej suknice, aby boli nepretržite s ním.

Aj na Bali si masáže bábätiek našli svoje miesto. Dieťa je tam vnímané ako posvätná bytosť. Približne dva roky sa nesmie dieťa dotknúť nečistej zeme a tak matka a súrodenci ho prenášajú v náručí. Indonézske matky nosia dieťa najskôr vpredu, aby ho mohli pohodlne kojiť a keď dieťa povyrastie, prenesú ho na bok tak, aby ho stále mohli kedykoľvek nakŕmiť. Masáž je balijským ľudovým zvykom v krajine.

Na ďalekom Novom Zélande pokrývali východné pobrežie Maorovia, ktorí dieťa balili do teplých listov a potom ho nežne masírovali. Maorovia masáž považovali za veľmi dôležitú a pokračovali v nej aj u starších detí.

A ako taká masáž vyzerá? Pozrite si krátke video

 

Čo na to všetko hovorí veda

Výskumu z pohľadu prínosov dotykov a masáží aj tých pre bábätká a deti sa intenzívne venuje TOUCH RESEARCH INSTUITUTE, založený v roku 1992 pod vedením Tiffany Field, Ph.D na Miller School of Medicine, Univerzita v Miami, USA. Z publikovaných výskumov sme pre vás vybrali tieto:

Vplyv masáže na predčasne narodené deti

Pri posudzovaní účinkov masáže na predčasne narodené deti bolo preukázané, že masáž znižuje stresové hormóny  napomáhala pri naberaní váhy a zlepšovaní interakcií dieťaťa s okolím.

Hernandez-Reif, M., Diego, M. & Field, T. (2007). Preterm infants show reduced stress behaviors and activity after 5 days of massage therapy.

Field, T (2001) Field, T. (2001). Massage therapy facilitates weight gain in preterm infants

Field, T. (1992). Interventions in early infancy.

Masáž rukami otcov

Otcovia masírovali svoje dieťa (jedno z dvojčiat) 15 minút denne pred spaním po dobu jedného mesiaca. Deti v skupine, ktorú masírovali otcovia, prejavovali oveľa lepšiu interakciu vo vzťahu otec-dieťa ako deti v skupine, ktorú masírovali len mamičky.

Cullen, C Field, T Escalona, A Hartshorn, K (2000)Early Child Development and Care

Zlepšenie spánku

Deti, ktoré boli masírované 15 minút denne, vykazovali zlepšenie spánku oproti kontrolnej skupine.

Field, T., & Hernandez-Reif, M., (2001). Sleep problems in infants decrease following massage therapy. Early Child Development and Care

To je pár príkladov účinku masáže na detičky. Netreba Však zabúdať, že samotná masáž zvyšuje prekrvenie čím zlepšuje výživu svalov, uvoľňuje a pôsobí relaxačne. Hlavným prínosom pri masáži vlastných detí je prehĺbenie citovej väzby medzi dieťaťom a rodičom, podpora komunikácie a vzájomné spoznávanie sa.

 

Masáž od rodiča vs. zdravotná masáž od špecialistu

Asi sa pýtate, aký je medzi nimi rozdiel. Masáž, pokiaľ ju vykonáva rodič, je veľmi jemná. Musí však vedieť, kedy je masáž vhodná a kedy nie. Pokiaľ sa rodič naučí správne vykonávanie hmatov, naučí sa ošetrujúci dotyk, ktorý už vie dieťatku pomôcť, napríklad pri bolesti bruška, upokojení sa či zlepšení spánku.

Zdravotná masáž a techniky pre bábätká učené špecialistom sú určené na odstránenie nejakého vážnejšieho problému dieťatka.

 

Naučiť sa to môže každý

Masírovať svoje dieťatko môže každý. Najlepšie je však masáž sa niekde naučiť. Na trhu nájdete veľa kurzov. Aký je zásadný rozdiel medzi nimi

Kurzy pre rodičov bez detí sú určené pre budúcich rodičov, kde sa môžu naučiť základné hmaty a ťahy aby mohli aplikovať masáž na dieťatku už v pôrodnici.

Kurzy pre rodičov s deťmi – na kurz prídete už zo svojím bábätkom, kde sa masáž učíte prispôsobovať individuálnym potrebám dieťaťa pod dohľadom inštruktora. Sú určené prevažne pre rodičov s deťmi od 6 týždňov do 12 mesiacov.

 

A  čo anatómia a fyziológia?

Keďže sa nejedná o zdravotnú masáž, ale skôr o ošetrujúci a milujúci dotyk, rodič nepotrebuje vedieť a poznať dokonale anatómiu. Stačí, že jej základy pozná inštruktor a rodič sa drží základného postupu.

Ako to asi na kurze vyzerá

 

Dnešné kurzy masáže dojčiat sú spojením tradičných zvykov a nových poznatkov v oblasti masírovania a výskumu malých detí. Podľa nás to vyzerá na príjemne strávený čas v malej skupine v kruhu rodičov a budúcich rodičov.

 

Čo poviete Vy? Zúčastnili ste sa podobného kurzu alebo sa len chystáte?

 

Facebook
Napíšte nám Email
Google+
https://sanrajs.sk/baby-masaze-nie-su-novodobym-vymyslom/
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *